Начало Контекст Общо 730 млн. лева финансов ресурс, но и някои предизвикателства очакват местните инициативни групи у нас, каза експертът Нели Кадиева
9870
България

Общо 730 млн. лева финансов ресурс, но и някои предизвикателства очакват местните инициативни групи у нас, каза експертът Нели Кадиева

Планираният ресурс за подхода „Водено от общностите местно развитие“ (ВОМР) и местните инициативни групи (МИГ) през настоящия програмен период 2021 – 2027 г. е в размер на 730 млн. лева, но има и известни предизвикателства, с които те ще трябва да се справят.Това каза в интервю Нели Кадиева, председател на Управителния съвет на Асоциация „Българска национална ЛИДЕР мрежа", в която членуват 59 местни инициативни групи от страната.

| 14 Декември 2024, 15:48 ч.
Общо 730 млн. лева финансов ресурс, но и някои предизвикателства очакват местните инициативни групи у нас, каза експертът Нели Кадиева
Общо 730 млн. лева финансов ресурс, но и някои предизвикателства очакват местните инициативни групи у нас, каза експертът Нели Кадиева
Снимка © Боян Ботев / БТА

Планираният ресурс за подхода „Водено от общностите местно развитие“ (ВОМР) и местните инициативни групи (МИГ) през настоящия програмен период 2021 – 2027 г. е в размер на 730 млн. лева, но има и известни предизвикателства, с които те ще трябва да се справят. Това каза в интервю Нели Кадиева, председател на Управителния съвет на Асоциация „Българска национална ЛИДЕР мрежа", в която членуват 59 местни инициативни групи от страната. На 4 декември в Брюксел Нели Кадиева бе избрана и за член на Управителния съвет на Европейската ЛИДЕР асоциация за развитие на селските райони – ЕЛАРД (ELARD – European leader association for rural development), обявиха от организацията. ЕЛАРД обединява почти 2600 МИГ от 29 държави. 

Общинският съвет в Куклен ще решава днес дали Общината да кандидатства за финансиране от 96 хил. лв. за проект „Иновативни здравно-социални услуги“ по Програма “Развитие на човешките ресурси”. Това е записано в дневния ред на днешното заседание, публикуван на сайта на общинската администрация.

Целта е да се подобри предоставянето на интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда за нуждаещи се самотноживеещи хора с увреждания и възрастни хора в невъзможност за самообслужване. Допустимите дейности включват предоставяне на почасови мобилни интегрирани здравно-социални услуги, специализирани обучения на екипите и развитие и предоставяне на иновативни дистанционни услуги – "телекеър", включително осигуряване на специализирано оборудване за тяхното предоставяне. Потребители на услугата могат да бъдат 10 души. 

Застраховане на имоти - ча

Пътнически влак, пътуващ от Царева Ливада за Габрово, е дерайлирал, съобщиха от БДЖ. 

Около 18:45 часа, след заминаване от Царева ливада в посока Габрово, влакът се е ударил в скална маса, паднала върху железния път. Вследствие на удара влакът е излязъл от релсите. Няма пострадали пътници и персонал, допълниха от БДЖ. Във влака е имало 15 пътници. Те ще бъдат превозени с автобуси. 

Общинският съвет в Полски Тръмбеш ще обсъди на днешното си заседание годишния размер на таксата за битови отпадъци и план-сметката на приходите и разходите за осигуряването на съдове за съхраняване, събиране и транспортиране на отпадъците. Това става известно от дневния ред на заседанието, публикуван на сайта на Общината.

Сред точките, включени в дневния ред, са още актуализация на бюджета за 2024 г. и на поименния списък за придобиване на дълготрайни активи и основен ремонт, утвърждаване на разпоредители с бюджет от по-ниска степен, приемане и одобрение на инвестициите, извършени от „Водоснабдяване и канализация Йовковци“ ООД през 2024 г.

Определянето на имот от общинския поземлен фонд за обезщетение на собственици с признато, но невъзстановено право на собственост също е сред точките в дневния ред на ОбС.

Съветниците ще решат дали Община Полски Тръмб

Общински съвет - Хисаря ще приеме Годишен план за работата си за 2025 г. на последната за тази година общинска сесия. Това е една от точките в дневния ред на насроченото за днес заседание, публикуван на интернет страницата на общинската администрация.

Общинските съветници ще приемат Отчет за дейността на Общински съвет и на неговите комисии за периода от юли 2024 г. до ноември 2024 г. На сесията предстои да бъдат приети отчети за работата на постоянните комисии по „Устройство на територията, инфраструктура, благоустрояване и околна среда“, по „Икономика, бюджет, финанси, антикорупция и конфликт на интереси“, „Образование, култура, вероизповедания, спорт, туризъм, здравеопазване, младежка и социална политика“ и отчет за работата на Административна комисия, за периода от юли – до ноември 2024. 

Общинският съвет ще приеме на На

Община Разград е подпомогнала финансово лечението на 24 нуждаещи се от началото на годината. Това съобщи на последната си за годината пресконференция кметът Добрин Добрев. Той обясни, че еднократните социални помощи са до 700 лева и се определят на базата на средномесечния доход на член от семейството за предходните шест месеца преди подаване на заявлението. Средствата се отпускат със заповед на кмета на общината за всеки конкретен случай, по утвърдени критерии и преценка.

Предоставените през годината финансови средства за лечението на подалите заявления 24 жители на общината са в размер на 15 220 лв. Кметът заяви, че през годината са утвърдени нови правила, като е въведена възможност и за отпускане на еднократна помощ от 3 000 лв. при извънредно възникнали здравословни проблеми, свързани с рядко заболяване.

С решение на Общинския съвет е актуализиран и Правилникът

Следва пълният текст на интервюто:

Каква е посоката, в която ще трябва да вървят местните инициативни групи у нас? На какъв финансов ресурс ще може да се разчита?

За съжаление, прилагането на подхода ЛИДЕР/ВОМР за периода 2023 – 2027 г. закъсня значително. Съгласно европейския регламент трябваше МИГ да започнат да изпълняват стратегиите си до декември 2023 г. За програмен период 2021 – 2027 г. беше предвидено многофондово финансиране на подхода ВОМР – тоест, освен от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, финансиране да може да се получава и от Европейския социален фонд + (Програма „Развитие на човешките ресурси“ и Програма „Образование“), и от Европейския фонд за регионално развитие (Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ и Програма „Околна среда“). Това щеше да осигури възможност за балансирано и интегрирано развитие на селските райони. Този многофондов подход не можа да се осъществи. Беше взето решение – през септември 2024 г., да се прилага еднофондово финансиране от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, с допълващо финансиране от останалите фондове/програми. Планираният ресурс за ВОМР е около 730 млн. лева. 

Бих искала и да благодаря на министъра на земеделието и храните Георги Тахов, и специално на заместник-министър д-р Лозана Василева, които направиха необходимото и положиха много усилия да се „отпуши“ процеса по прилагане на подхода ВОМР. 

В тази връзка има ли предизвикателства, с които местните инициативни групи ще трябва да се справят? Колко МИГ членуват към момента в Асоциация „Българска национална ЛИДЕР мрежа"?

Планирано е в периода януари – март 2025 г. да се отвори покана за подбор на Стратегии за ВОМР, след като бъдат изготвени и публикувани насоките за кандидатстване и изпълнение на стратегиите. Промяната в правилата за прилагане на подхода ВОМР означава и преработване, промяна на разработените до момента (през 2023 г.) стратегии за местно развитие от МИГ от България, и това е първото предизвикателство за следващата година. 

В Асоциация „Българска национална ЛИДЕР мрежа" членуват 59 местни инициативни групи, от които 57 изпълняващи в момента стратегии. Общо работещите МИГ за периода 2014 – 2023 г. са 64. 

Откога България членува в Европейската ЛИДЕР асоциация за развитие на селските райони? Имала ли е досега страната ни представител в Управителния съвет на ЕЛАРД?

Европейската ЛИДЕР асоциация за развитие на селските райони (ЕЛАРД ) е международна организация с нестопанска цел, създадена да подобри качеството на живот в селските райони и да поддържа населението им чрез устойчиво, интегрирано местно развитие. Отличителна черта на ЕЛАРД е, че обединява местни инициативни групи, ангажирани с включването на всички заинтересовани страни в развитието на селските райони на местно ниво. Европейската ЛИДЕР асоциация обединява почти 2600 местни групи за действие и местни групи за действие в областта на рибарството от 29 страни, включително от страни, които не са членки на Европейския съюз, но са приели и прилагат подхода ЛИДЕР. До 2018 г. България не е участвала чрез свои представители в ЕЛАРД.

Асоциация „Българска национална ЛИДЕР мрежа" членува от 2017 г. в ЕЛАРД (от 2020 г. като редовен член). На 4 декември тази година в Брюксел се проведе общо събрание на ЕЛАРД, на което бяха избрани нов президент – Пьотр Садлока, президент на Полската мрежа на МИГ, и вицепрезиденти – Мария-Хосе Мурциано, Испанска мрежа за развитие на селските райони, и Иро Цимпири, Гръцка мрежа на МИГ. За нови членове на Управителния съвет на ЕЛАРД (Council) бяхме избрани аз и Габриел О`Конъл, Ирландска мрежа за местно развитие. За пръв път България има представител в управлението на Европейската ЛИДЕР асоциация за развитие на селските райони. В ЕЛАРД членуват организации от Австрия, България, Чехия, Хърватия, Дания, Естония, Финландия, Грузия, Германия, Гърция, Унгария, Италия, Латвия, Литва, Нидерландия, Полша, Португалия, Република Ирландия, Румъния, Словакия, Словения, Испания и Швеция, както и от страни извън ЕС – Република Молдова, Република Северна Македония, Сърбия.

Какво носи за страната ни това членство?

Членството на българска организация, представляваща интересите на МИГ – Асоциация „Българска национална ЛИДЕР мрежа", носи ползи и възможности както за местните инициативни групи от страната, така и за местните общности от селските райони, в няколко направления. От една страна, това е принадлежност към голямо европейско семейство, което дава възможност да участие при разработването на политиките за развитие на селските райони на ниво ЕС. И в същото време, да се транслират тези европейски политики на наше, национално ниво. Например, усилията на ЕЛАРД и на нашата асоциация допринесоха за отделянето на по-висок процент – 8%, от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023 – 2027 г. за подхода ЛИДЕР - „Водено от общностите местно развитие" (ВОМР). От друга страна, членството на българската ЛИДЕР асоциация в ЕЛАРД дава възможности за контакти, партньорства и сътрудничество между МИГ от България и техните колеги от Европейския съюз чрез участие в международни конференции и събития, организирани от Европейската ЛИДЕР асоциация. Още през 2018 г. Асоциация „Българска национална ЛИДЕР мрежа" беше съорганизатор заедно с Министерството на земеделието и храните на международна конференция по подхода ЛИДЕР, в която участва голяма делегация от ЕЛАРД и МИГ от много страни на ЕС. Тези международни контакти подпомагат българските МИГ да обменят опит, знания и иновативни практики и по този начин – да развиват по-успешно своите територии. 

А с какво Местни инициативни рибарски групи, които продължават да се учредяват в някои региони в страната, ще подпомогнат развитието на селските райони?

Местните инициативни рибарски групи работят в България от повече от 10 години с финансиране от Европейския фонд за морско дело и рибарство. Целите са увеличаване на екологичната, социалната и икономическата устойчивост на рибарските територии, зависими от риболова и аквакултурите, гарантиране на оптимална добавена стойност и осигуряване на подкрепа на местните икономики. Чрез прилагане на стратегиите за ВОМР се очаква запазване и развитие на икономическите, човешките, социалните и културните ценности, включително природно и подводно наследство, опазване на околната среда и оползотворяване на възможностите на местните общности, диверсификация, добавяне на стойност и насърчаване на иновациите на всички етапи от веригата за доставка на продукти от риболов и аквакултури и др.

В момента се подготвят Стратегиите на рибарските групи – съществуващи и новоучредени, с финансиране от Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури 2021 – 2027 г.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Общинският съвет в Кнежа ще разгледа на заседанието си план-сметката за дейност "Чистота" за 2025 година
Общинският съвет (ОбС) в Кнежа ще разгледа на днешното си заседание план-сметката за дейностите по събиране и транспортиране на битови отпадъци до съоръжения и инсталации за тяхнот ...
Общинският съвет в Мирково ще определи годишната програма за развитието на читалищната дейност през 2025 г.
Общинският съвет (ОбС) в Мирково ще разгледа и определи годишната програма за развитието на читалищната дейност в общината за 2025 година, съобщиха от местната администрация.  ...
Изменение на Наредбата за определяне размера на местните данъци предстои да обсъди и гласува Общинският съвет в Исперих
Изменение на Наредбата за определяне размера на местните данъци предстои да обсъди и гласува Общинският съвет в Исперих. Според докладната, внесена от кмета на общината Белгин Шукр ...
Съветниците в Чупрене искат информация от кмета относно готовността за работа на Общината през зимния сезон
Общинските съветници в Чупрене искат сведение от кмета относно готовността на почистващата техника и оборудване за снегопочистване и опесъчаване, наличните количества на сол и пясъ ...
Над 3 милиона чужденци се очакват в България тази зима, посочи служебният министър на туризма
Липсата на лифтове и лошата инфраструктура са дългогодишни проблеми, свързани със законодателството на страната. Това заяви служебният министър на туризма Евтим Милошев в предаване ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
БДЖ съобщи за отменени и закъснели влакове поради технически причини
За отменени и закъснели влакове съобщиха от „Българските държавни железници“ на своята интернет страница тази сутрин.  В информацията се посочва, че пътническият в ...
Д-р Николай Денев остава управител на Диагностично-консултативния център I в Разград
Д-р Николай Денев спечели конкурса за управител на Диагностично-консултативния център (ДКЦ) I в Разград. Решението на комисията за избора на хирурга бе гласувано на последното засе ...
Интензивен е трафикът на граничните пунктове „Капитан Андреево, „Лесово“ и „Кардам“ на изход за товарни автомобили
Интензивен е трафикът на Граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) „Кардам“ на българо-румънската граница на изход за товарни автомобили, съобщиха от Главната дире ...
Съветниците в Иваново ще гласуват план-сметката, включваща необходимите разходи по поддържане на чистотата в общината за 2025 година
План-сметка, включваща необходимите разходи по поддържане на чистотата на територията на община Иваново за 2025 година, предстои да разгледа местният общински съвет. Това съобщи н ...
Промени в размера на таксата за битови отпадъци във Ветово ще обсъдят днес местните общински съветници
Увеличение на размера на местната такса за битови отпадъци предстои да обсъдят и гласуват по време на днешното си заседание 17-те общински съветници във Ветово. Това сочи публикува ...
Тикер в 08:45 ч.
За отменени и закъснели влакове съобщиха от „Българските държавни железниц ...
Начало Контекст
9870
България

Общо 730 млн. лева финансов ресурс, но и някои предизвикателства очакват местните инициативни групи у нас, каза експертът Нели Кадиева

Планираният ресурс за подхода „Водено от общностите местно развитие“ (ВОМР) и местните инициативни групи (МИГ) през настоящия програмен период 2021 – 2027 г. е в размер на 730 млн. лева, но има и известни предизвикателства, с които те ще трябва да се справят.Това каза в интервю Нели Кадиева, председател на Управителния съвет на Асоциация „Българска национална ЛИДЕР мрежа", в която членуват 59 местни инициативни групи от страната.

| 14 Декември 2024, 15:48 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Общо 730 млн. лева финансов ресурс, но и някои предизвикателства очакват местните инициативни групи у нас, каза експертът Нели Кадиева
Общо 730 млн. лева финансов ресурс, но и някои предизвикателства очакват местните инициативни групи у нас, каза експертът Нели Кадиева
Снимка © Боян Ботев / БТА

Планираният ресурс за подхода „Водено от общностите местно развитие“ (ВОМР) и местните инициативни групи (МИГ) през настоящия програмен период 2021 – 2027 г. е в размер на 730 млн. лева, но има и известни предизвикателства, с които те ще трябва да се справят. Това каза в интервю Нели Кадиева, председател на Управителния съвет на Асоциация „Българска национална ЛИДЕР мрежа", в която членуват 59 местни инициативни групи от страната. На 4 декември в Брюксел Нели Кадиева бе избрана и за член на Управителния съвет на Европейската ЛИДЕР асоциация за развитие на селските райони – ЕЛАРД (ELARD – European leader association for rural development), обявиха от организацията. ЕЛАРД обединява почти 2600 МИГ от 29 държави. 

Общинският съвет в Куклен ще решава днес дали Общината да кандидатства за финансиране от 96 хил. лв. за проект „Иновативни здравно-социални услуги“ по Програма “Развитие на човешките ресурси”. Това е записано в дневния ред на днешното заседание, публикуван на сайта на общинската администрация.

Целта е да се подобри предоставянето на интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда за нуждаещи се самотноживеещи хора с увреждания и възрастни хора в невъзможност за самообслужване. Допустимите дейности включват предоставяне на почасови мобилни интегрирани здравно-социални услуги, специализирани обучения на екипите и развитие и предоставяне на иновативни дистанционни услуги – "телекеър", включително осигуряване на специализирано оборудване за тяхното предоставяне. Потребители на услугата могат да бъдат 10 души. 

Застраховане на имоти - ча

Пътнически влак, пътуващ от Царева Ливада за Габрово, е дерайлирал, съобщиха от БДЖ. 

Около 18:45 часа, след заминаване от Царева ливада в посока Габрово, влакът се е ударил в скална маса, паднала върху железния път. Вследствие на удара влакът е излязъл от релсите. Няма пострадали пътници и персонал, допълниха от БДЖ. Във влака е имало 15 пътници. Те ще бъдат превозени с автобуси. 

Общинският съвет в Полски Тръмбеш ще обсъди на днешното си заседание годишния размер на таксата за битови отпадъци и план-сметката на приходите и разходите за осигуряването на съдове за съхраняване, събиране и транспортиране на отпадъците. Това става известно от дневния ред на заседанието, публикуван на сайта на Общината.

Сред точките, включени в дневния ред, са още актуализация на бюджета за 2024 г. и на поименния списък за придобиване на дълготрайни активи и основен ремонт, утвърждаване на разпоредители с бюджет от по-ниска степен, приемане и одобрение на инвестициите, извършени от „Водоснабдяване и канализация Йовковци“ ООД през 2024 г.

Определянето на имот от общинския поземлен фонд за обезщетение на собственици с признато, но невъзстановено право на собственост също е сред точките в дневния ред на ОбС.

Съветниците ще решат дали Община Полски Тръмб

Общински съвет - Хисаря ще приеме Годишен план за работата си за 2025 г. на последната за тази година общинска сесия. Това е една от точките в дневния ред на насроченото за днес заседание, публикуван на интернет страницата на общинската администрация.

Общинските съветници ще приемат Отчет за дейността на Общински съвет и на неговите комисии за периода от юли 2024 г. до ноември 2024 г. На сесията предстои да бъдат приети отчети за работата на постоянните комисии по „Устройство на територията, инфраструктура, благоустрояване и околна среда“, по „Икономика, бюджет, финанси, антикорупция и конфликт на интереси“, „Образование, култура, вероизповедания, спорт, туризъм, здравеопазване, младежка и социална политика“ и отчет за работата на Административна комисия, за периода от юли – до ноември 2024. 

Общинският съвет ще приеме на На

Община Разград е подпомогнала финансово лечението на 24 нуждаещи се от началото на годината. Това съобщи на последната си за годината пресконференция кметът Добрин Добрев. Той обясни, че еднократните социални помощи са до 700 лева и се определят на базата на средномесечния доход на член от семейството за предходните шест месеца преди подаване на заявлението. Средствата се отпускат със заповед на кмета на общината за всеки конкретен случай, по утвърдени критерии и преценка.

Предоставените през годината финансови средства за лечението на подалите заявления 24 жители на общината са в размер на 15 220 лв. Кметът заяви, че през годината са утвърдени нови правила, като е въведена възможност и за отпускане на еднократна помощ от 3 000 лв. при извънредно възникнали здравословни проблеми, свързани с рядко заболяване.

С решение на Общинския съвет е актуализиран и Правилникът

Следва пълният текст на интервюто:

Каква е посоката, в която ще трябва да вървят местните инициативни групи у нас? На какъв финансов ресурс ще може да се разчита?

За съжаление, прилагането на подхода ЛИДЕР/ВОМР за периода 2023 – 2027 г. закъсня значително. Съгласно европейския регламент трябваше МИГ да започнат да изпълняват стратегиите си до декември 2023 г. За програмен период 2021 – 2027 г. беше предвидено многофондово финансиране на подхода ВОМР – тоест, освен от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, финансиране да може да се получава и от Европейския социален фонд + (Програма „Развитие на човешките ресурси“ и Програма „Образование“), и от Европейския фонд за регионално развитие (Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ и Програма „Околна среда“). Това щеше да осигури възможност за балансирано и интегрирано развитие на селските райони. Този многофондов подход не можа да се осъществи. Беше взето решение – през септември 2024 г., да се прилага еднофондово финансиране от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, с допълващо финансиране от останалите фондове/програми. Планираният ресурс за ВОМР е около 730 млн. лева. 

Бих искала и да благодаря на министъра на земеделието и храните Георги Тахов, и специално на заместник-министър д-р Лозана Василева, които направиха необходимото и положиха много усилия да се „отпуши“ процеса по прилагане на подхода ВОМР. 

В тази връзка има ли предизвикателства, с които местните инициативни групи ще трябва да се справят? Колко МИГ членуват към момента в Асоциация „Българска национална ЛИДЕР мрежа"?

Планирано е в периода януари – март 2025 г. да се отвори покана за подбор на Стратегии за ВОМР, след като бъдат изготвени и публикувани насоките за кандидатстване и изпълнение на стратегиите. Промяната в правилата за прилагане на подхода ВОМР означава и преработване, промяна на разработените до момента (през 2023 г.) стратегии за местно развитие от МИГ от България, и това е първото предизвикателство за следващата година. 

В Асоциация „Българска национална ЛИДЕР мрежа" членуват 59 местни инициативни групи, от които 57 изпълняващи в момента стратегии. Общо работещите МИГ за периода 2014 – 2023 г. са 64. 

Откога България членува в Европейската ЛИДЕР асоциация за развитие на селските райони? Имала ли е досега страната ни представител в Управителния съвет на ЕЛАРД?

Европейската ЛИДЕР асоциация за развитие на селските райони (ЕЛАРД ) е международна организация с нестопанска цел, създадена да подобри качеството на живот в селските райони и да поддържа населението им чрез устойчиво, интегрирано местно развитие. Отличителна черта на ЕЛАРД е, че обединява местни инициативни групи, ангажирани с включването на всички заинтересовани страни в развитието на селските райони на местно ниво. Европейската ЛИДЕР асоциация обединява почти 2600 местни групи за действие и местни групи за действие в областта на рибарството от 29 страни, включително от страни, които не са членки на Европейския съюз, но са приели и прилагат подхода ЛИДЕР. До 2018 г. България не е участвала чрез свои представители в ЕЛАРД.

Асоциация „Българска национална ЛИДЕР мрежа" членува от 2017 г. в ЕЛАРД (от 2020 г. като редовен член). На 4 декември тази година в Брюксел се проведе общо събрание на ЕЛАРД, на което бяха избрани нов президент – Пьотр Садлока, президент на Полската мрежа на МИГ, и вицепрезиденти – Мария-Хосе Мурциано, Испанска мрежа за развитие на селските райони, и Иро Цимпири, Гръцка мрежа на МИГ. За нови членове на Управителния съвет на ЕЛАРД (Council) бяхме избрани аз и Габриел О`Конъл, Ирландска мрежа за местно развитие. За пръв път България има представител в управлението на Европейската ЛИДЕР асоциация за развитие на селските райони. В ЕЛАРД членуват организации от Австрия, България, Чехия, Хърватия, Дания, Естония, Финландия, Грузия, Германия, Гърция, Унгария, Италия, Латвия, Литва, Нидерландия, Полша, Португалия, Република Ирландия, Румъния, Словакия, Словения, Испания и Швеция, както и от страни извън ЕС – Република Молдова, Република Северна Македония, Сърбия.

Какво носи за страната ни това членство?

Членството на българска организация, представляваща интересите на МИГ – Асоциация „Българска национална ЛИДЕР мрежа", носи ползи и възможности както за местните инициативни групи от страната, така и за местните общности от селските райони, в няколко направления. От една страна, това е принадлежност към голямо европейско семейство, което дава възможност да участие при разработването на политиките за развитие на селските райони на ниво ЕС. И в същото време, да се транслират тези европейски политики на наше, национално ниво. Например, усилията на ЕЛАРД и на нашата асоциация допринесоха за отделянето на по-висок процент – 8%, от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023 – 2027 г. за подхода ЛИДЕР - „Водено от общностите местно развитие" (ВОМР). От друга страна, членството на българската ЛИДЕР асоциация в ЕЛАРД дава възможности за контакти, партньорства и сътрудничество между МИГ от България и техните колеги от Европейския съюз чрез участие в международни конференции и събития, организирани от Европейската ЛИДЕР асоциация. Още през 2018 г. Асоциация „Българска национална ЛИДЕР мрежа" беше съорганизатор заедно с Министерството на земеделието и храните на международна конференция по подхода ЛИДЕР, в която участва голяма делегация от ЕЛАРД и МИГ от много страни на ЕС. Тези международни контакти подпомагат българските МИГ да обменят опит, знания и иновативни практики и по този начин – да развиват по-успешно своите територии. 

А с какво Местни инициативни рибарски групи, които продължават да се учредяват в някои региони в страната, ще подпомогнат развитието на селските райони?

Местните инициативни рибарски групи работят в България от повече от 10 години с финансиране от Европейския фонд за морско дело и рибарство. Целите са увеличаване на екологичната, социалната и икономическата устойчивост на рибарските територии, зависими от риболова и аквакултурите, гарантиране на оптимална добавена стойност и осигуряване на подкрепа на местните икономики. Чрез прилагане на стратегиите за ВОМР се очаква запазване и развитие на икономическите, човешките, социалните и културните ценности, включително природно и подводно наследство, опазване на околната среда и оползотворяване на възможностите на местните общности, диверсификация, добавяне на стойност и насърчаване на иновациите на всички етапи от веригата за доставка на продукти от риболов и аквакултури и др.

В момента се подготвят Стратегиите на рибарските групи – съществуващи и новоучредени, с финансиране от Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури 2021 – 2027 г.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Общинският съвет в Кнежа ще разгледа на заседанието си план-сметката за дейност "Чистота" за 2025 година
Общинският съвет в Мирково ще определи годишната програма за развитието на читалищната дейност през 2025 г.
Изменение на Наредбата за определяне размера на местните данъци предстои да обсъди и гласува Общинският съвет в Исперих
Съветниците в Чупрене искат информация от кмета относно готовността за работа на Общината през зимния сезон
Над 3 милиона чужденци се очакват в България тази зима, посочи служебният министър на туризма
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Декември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Сфера
БДЖ съобщи за отменени и закъснели влакове поради технически причини
В детайли
Д-р Николай Денев остава управител на Диагностично-консултативния център I в Разград
Контекст
Интензивен е трафикът на граничните пунктове „Капитан Андреево, „Лесово“ и „Кардам“ на изход за товарни автомобили
Местен фокус
Съветниците в Иваново ще гласуват план-сметката, включваща необходимите разходи по поддържане на чистотата в общината за 2025 година
В детайли
Промени в размера на таксата за битови отпадъци във Ветово ще обсъдят днес местните общински съветници
Основна линия
Общинските съветници в Ценово ще обсъдят днес създаване на наблюдателна комисия, която да работи по ресоциализацията на лишените от свобода
Местен фокус
Един човек е загинал, а 26 са ранени в катастрофи през изминалото денонощие
Сфера
Общинският съвет в Пещера ще разгледа промени в наредбата за размера на местните данъци
Сфера
Общинските съветници в Летница ще разгледат план-сметката и размера на таксата за битови отпадъци
Основна линия
Предложение за увеличение на такса "битови отпадъци" с 20% ще разгледат общинските съветници в Котел
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.